План-конспект уроку образотворчого мистецтва для
5-го класу
Тема уроку: Автопортрет. «Я – член екіпажу»
Цілі
уроку: 1. Розширити уявлення учнів про портретний жанр та його різновиди в графіці
та живопису, розглянути особливості пропорцій обличчя дітей; аналізувати форму
голови, передавати характерні риси обличчя людини та її індивідуальні
особливості. Набувати навички сприймання
художніх творів – автопортрети художників у графіці (роль лінії, штриха, тону).
2. Розвивати спостережливість,
образне мислення, уяву, зорову пам’ять учнів, а також уважність, акуратність, точність
під час виконання малюнка, нанесення ліній, штрихів за формою обличчя.
3. Виховувати естетичне ставлення
до творів мистецтва, любов та повагу до людини як особистості.
Завдання, що закладені в основний зміст
уроку:
-
Ознайомлення з особливостями
графіки при зображенні автопортретів, використовуючи особливості пропорцій
обличчя дітей;
-
Сприймання та оцінювання
автопортретів художників у графічних творах (роль лінії, штриха, тону);
-
Виконання практичних вправ для
набуття вмінь нанесення ліній, штрихів за формою обличчя;
-
Самостійне створення графічної
композиції: Автопортрет. «Я – член
екіпажу»
Оснащення уроку:
1. Технічні (інформаційні) засоби
навчання.
2. Зразки дитячих робіт за темою даного уроку.
3. Репродукції графічних творів із зображенням
автопортретів (на екрані в електронному вигляді)
4. Таблиця «Міміка»
5. Запис словникового мінімуму термінів і понять,
написаних на слайдах презентації.
Методи і прийоми, використовувані вчителем на
уроці: коментар, бесіда, демонстрування наочності та прийомів роботи з
графічними олівцями, організація процесу сприймання, пізнавальної та практичної
діяльності учнів, стимулювання творчої активності дітей, педагогічне
спостереження, порівняльний аналіз, індивідуальне консультування.
Види діяльності учнів на уроці: сприймання, пізнавальна, комунікативна, художньо – практична, образотворча.
Види мистецтв, що
інтегруються на уроці: графіка, художня фотографія, живопис.
Структура використання на уроці навчального
часу:
1. Організація уваги учнів та проголошення теми уроку
(2хв).
2. Виклад учителем нового матеріалу та актуалізація
набутого навчального матеріалу учнями (9 хв)
3. Валеохвилинка (1хв)
4. Самостійна практична діяльність учнів (30 хв)
5. Завершення уроку (3 хв)
Хід уроку
І. Організація уваги учнів, проголошення теми та мети уроку.
ІІ. Виклад нового навчального матеріалу та актуалізація набутого учнями
раніше навчального матеріалу.
Ми з вами уже декілька днів знаходимось в
фантастичній космічній експедиції, ціль, якої - донести до мешканців далеких
галактик інформацію про світ, у якому ми живемо, про кожного з нас, за
допомогою універсальної мови образотворчого мистецтва. Отже, ми з вами – члени
екіпажу зорельота. Кожного дня ми багато працюємо, навчаємось, постійно зайняті
важливими справами. Настав час відпочити і роззнайомитися, адже тоді і робота
краще йтиме. Давайте спробуємо сьогодні розповісти про себе, свої захоплення,
уподобання мовою образотворчого мистецтва, тобто намалювати автопортрет.
Можливо, так ми побачимо у кожному з нас щось невідоме, будемо сприймати
кожного однокласника, як особистість, унікальність, будемо більше поважати один
одного. Адже, як говорив відомий український поет В. Симоненко:
Ти знаєш, що ти – людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя – єдина,
Мука твоя – єдина,
Очі твої – одні.
Пояснення вчителя
Сьогодні на уроці ми ознайомимося
з основними пропорціями та закономірностями зображення обличчя людини в
профільному і фронтальному положенні. Спробуйте визначити, у яких із
представлених репродукцій зображення обличчя показано в профіль, а в яких – у
фронтальному положенні? (Відповіді учнів)
Немає, напевно, такого митця, який
би не намалював себе, тобто – свій автопортрет. Спочатку художник вивчав своє
відображення у дзеркалі, щоб правдиво намалювати себе на папері чи полотні.
Також він може намалювати себе за уявою, щоб образно передати на картині свої
погляди, емоції та вподобання. Також художник може розмістити своє зображення
серед інших портретів, наприклад, у колі сім’ї, з колегами по роботі та ін.
Художник може зобразити себе на фоні пейзажу або в інтер’єрі. А ще автопортрети
можуть бути створені по плечі, погруддя, портрет з руками або у повний зріст.
Дуже цікаві автопортрети, які передають якісь емоції. Тому важливе значення
у портреті має зображення очей, порух губ, напрямок брів.
Гра – завдання. Роздивіться представлені малюнки і скажіть, які з
них передають емоційний стан людини (радість, смуток, жаль, біль, подив,
вдумливість тощо), і яким чином ви це зрозуміли? (Відповіді учнів)
А зараз роздивіться пропорції
обличчя дітей. Зверніть увагу на застосування ліній, штрихів, плям у портретах
дітей.
Перед тим, як приступити до
практичної частини уроку, давайте згадаємо основні правила малювання пропорцій
обличчя людини:
·
Волосся = лоб = ніс = підборіддя.
·
Ширина обличчя = око + око + око + око + око.
·
Ніс = вухо.
·
Ширина носа = довжина ока.
·
Довжина рота = око + око.
Основні вимоги до пропорційної будови людського
обличчя у профільному і фронтальному положенні:
1.Загальний абрис голови людини у фронтальному положенні близький до овалу.
горизонтальна лінія, проведена через зіниці, поділяє висоту голови навпіл.
2. Обличчя ділиться на три рівні частини: від початку волосся до лінії
брів, від лінії брів до кінця носа, від носа до підборіддя.
3. Нижню частину обличчя від носа до підборіддя ділимо ще на три частини.
Верхня визначить лінію рота.
Верхній край вуха розміщений на
рівні брів, нижній – на рівні основи носа.
ІІІ. Валеохвилинка
Раз, два, три, чотири. три, чотири, раз, два.
Треба трішки відпочити, щоб нового ще навчитись.
підтягнулися, присіли, потім встали, знову сіли.
Вийшла пауза мала. До роботи нам пора!
Зарядка для очей.
IV. Самостійна практична діяльність учнів. (Робота над формуванням навичок і вмінь) Послідовність побудови людського обличчя
вчитель демонструє на дошці.
1.
Навчальні вправи
Зверни
увагу на застосування ліній, штрихів, плям у портретах дітей. Спробуй нанести
лінії, штрихи за формою обличчя.
2.
Практичне завдання. Кольоровими олівцями намалюй свій автопортрет.
Поради вчителя.
Спочатку визначіться з тим, як ви вважаєте за потрібне себе зобразити: передати
зовнішню схожість та певні риси характеру: серйозність чи веселу вдачу; або
також розказати про свої захоплення тощо. Врахуйте це при побудові композиції.
Звичайно, головне в портреті – обличчя. Тому намагайтеся правильно передати
його пропорції – співвідношення розмірів окремих частин між собою та щодо
висоти та ширини голови. Зверніть увагу на загальні закономірності побудови
обличчя. Лінії та штрихи мають підкреслювати форму обличчя. Ескіз допоможе вам
визначитися з композицією.
(У процесі самостійної образотворчої діяльності
вчитель стимулює творчу активність дітей, індивідуально консультує та емоційно
підтримує їх)
V. Закріплення нових знань і вмінь
1. Технологія «ЛОТ» (складання опори): «Різновиди портретного жанру»
- Дружній шарж, карикатура;
- передають внутрішній стан, настрій людини, особливості епохи
- парадний жанр образотворчого мистецтва;
- психологічний;
- автопортрет;
- романтичний;
- історичний;
- характерний;
- рельєфні портрети (медалі, монети, меморіальні дошки)
-
побутовий;
-
графічні, живописні;
-
зображення людини або групи людей
тощо.
Разом з учителем учні приходять
до висновку, що існує багато різновидів портретного жанру (портрет у профіль,
подвійний портрет, груповий портрет, у колі сім’ї, автопортрет, дружній шарж;
парадний і камерний; станковий, монументальний, мініатюра).
VІ. Заключна частина.
1. Підведення підсумків (загальна оцінка уроку, організація
демонстрування кращих учнівських робіт).
Під час обговорення учнівських робіт потрібно акцентувати увагу учнів на
зовнішню схожість та певні риси характеру авторів малюнків, побудову композиції
та пропорції – співвідношення розмірів окремих частин обличчя між собою та щодо
висоти та ширини голови.
2. Визначення завдання по підготовці до наступного уроку (знайти
репродукції автопортретів художників. Проаналізувати, як характер штрихування,
лінії, плями допомагають передати емоційний стан, вік людини тощо. Приготувати:
альбом для малювання, простий олівець, гумку).
3. Проголошення уроку завершеним.
Немає коментарів:
Дописати коментар